هموطن گرامی، به سایت سدژ، سایت مردم شهیدپرور شهرستان خمینی شهر خوش آمدید. تمام تلاش دست اندرکاران سایت سدژ اینست که خمینی شهر را آنگونه که هست به جهانیان بشناساند، نه کمتر نه بیشتر. امیدواریم بتوانیم اخبار، اطلاعات و مطالب مورد نیاز شما را در اختیارتان قرار دهیم. این سایت با آدرس سده دات آی آر قابل دسترسی می باشد: sede.ir منتظر انتقادات و پیشنهادات سازنده شما گرامیان هستیم. سایت سدژ، سایت هر خمینی شهری

تاریخ : سه شنبه 12 آبان 1394
شاید شما هم به پزشکانی برخورد کرده باشید که بیماران خود را سریع معاینه می کنند و با نسخه ای حدسی که به بیمار می دهند منتظر بیمار بعدی می مانند اما امروز می خواهیم از پزشکی صحبت کنیم که بیماران خود را در سه سوت! معاینه می کند. اینکه اینگونه معاینه کردن خوب است یا بد را به خواننده محول می کنیم ولی در مورد غیرقانونی بودنش صحبت های زیادی داریم.
یکی از پزشکان متخصص شهر که سابق بر این کاندیدای یکی از انتخابات بوده است با سرعت برق آسایی بیماران خود را معاینه می کند. در بررسی آماری که اینجانب انجام دادم مشخص شد این پزشک محترم در رکوردی حیرت انگیز هر بیمار را به طور متوسط فقط در 72 ثانیه! معاینه می نماید.
لازم به ذکر است که این زمان از لحظه ورود بیمار به مطب تا لحظه خروج از مطب می باشد؛ فلذا اگر فرض کنیم این زمان بعلاوه دادن دفترچه و نشستن بر روی صندلی جمعا 15 ثانیه طول بکشد (که بیشتر است) باید رکورد این پزشک را در کتاب گینس چنین ثبت کنیم:
معاینه برق آسای بیماران در کمتر از یک دقیقه
موضوع وقتی جالبتر می شود که بدانید استاندارد ویزیت در مصوبه تعرفه سال ۹۴ هیئت وزیران برای پزشکان عمومی ۱۵ دقیقه، پزشکان متخصص ۲۰ دقیقه، پزشکان فوق تخصص ۲۵ دقیقه و روانپزشکان نیز ۳۰ دقیقه تعیین شده و این مصوبه به همه مراکز درمانی ابلاغ شده است. (منبع)
این موضوع موقعی بیشتر نمود پیدا می کند که آمار پزشکان عمومی را محاسبه کنید؛ زمانی اغلب کمتر از 5 دقیقه!.
فاجعه بارتر اینکه برخی پزشکان (هم در اصفهان هم در خمینی شهر از جمله برخی از پزشکان زنان) به صورت دسته جمعی بیماران را معاینه می کنند! چیزی که بیشتر (با عرض معذرت فراوان) در معاینه دام ها مشاهده می کنیم!
اکنون سری به سایر کشورها می زنیم ببینیم وضعیت معاینه در کشور آنها چگونه است:

زمان معاینه بیماران در غرب

بررسی‌ها در ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد که تعداد بیماران معاینه شده در این کشور در سال ۱۹۹۷ حدود ۲۷۳ میلیون نفر بوده که این میزان با ۱۰ درصد افزایش در سال ۲۰۰۵ به ۳۳۸ میلیون در سال رسیده است. با برنامه‌ای که در این سال‌ها در این کشور اجرا گردید زمان معاینه هر بیمار از ۱۸ دقیقه در سال ۱۹۹۷ به حدود ۲۱ دقیقه در سال ۲۰۰۵ و به بیش از ۲۲ دقیقه در سال ۲۰۰۷ افزایش پیدا کرد. این افزایش بیشتر در معاینه بیماران مبتلا به بیماری قند، فشار خون و بیماری‌های مزمن مفاصل و استخوان نظیر آرتروز صورت گرفته است. این افزایش ۳ تا ۴ دقیقه‌ای به شدت کیفیت درمان را در آمریکا بهبود بخشید و تجویز داروهای مختلف نظیر داروهای ضد فشار خون را دقیق‌تر کرد. جالب اینکه این برنامه که باعث طولانی شدن زمان معاینه می‌شد همزمان کاهش ۱۰ درصدی درآمد پزشکان را دربر داشت که تحقیقات نشان داد که جامعه پزشکی آمریکا به رغم کاهش درآمد، به طولانی‌تر معاینه کردن بیماران پایبند ماندند. در تحقیق دیگری که بر روی زمان معاینه بیماران مبتلا به سرطان در آتلانتا در سال ۲۰۱۲ انجام گردید، زمان متوسط معاینه ۲۲.۹ دقیقه گزارش شد.

بر اساس گزارش دیگری در سال ۲۰۱۱، بیشترین زمان معاینه در ایالات متحده مربوط به رشته‌های تخصصی داخلی مغز و اعصاب، رادیولوژی و متخصص بیهوشی (در کشورهای غربی بیماران قبل از جراحی بایستی توسط متخصص بیهوشی معاینه شوند) با حدود ۲۵ دقیقه یا بیشتر بوده است. این گزارش نشان داد که پزشکان خانم وقت بیشتری را صرف معاینه بیمارانشان می‌کرده‌اند. در تحقیقی که در سال ۲۰۱۳ در آلمان صورت گرفته است حدود ۲۰ درصد پزشکان بیش از ۲۰ دقیقه را برای ویزیت هر نوع بیماری اختصاص داده‌اند. زمان متوسط معاینه قبل از جراحی توسط متخصصین بیهوشی در آلمان بین ۱۷.۵ تا ۲۱ دقیقه بوده است. همچنین زمان میانگین معاینه پزشکان عمومی در بلژیک ۱۵ دقیقه و در سوئیس حدود ۱۶ دقیقه گزارش شده است. میانگین زمان ملاقات بیماران در استرالیا توسط پزشکان عمومی بین ۱۳.۵ تا ۲۳ دقیقه بوده است و پزشکان عمومی انگلیسی بیماران خود را در مطب بین ۱۷ تا ۲۴ دقیقه معاینه می‌کنند. لازم به ذکر است که در دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ زمان معاینه بیماران در کشورهای اروپایی حدود ۱۰ دقیقه بوده است که با هدف ساماندهی سیستم بهداشتی - درمانی این کشورها با انجام تمهیدات لازم و برنامه‌ریزی، این زمان را به بالای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه رسیده و توانسته کیفیت درمان را افزایش داده و هزینه‌ها را کاهش دهند.


حال باتوجه به مواردی که ذکر شد در مورد پزشکان برق آسا چه می توان کرد؟
معاون درمان وزارت بهداشت گفته است که مردم در صورت مشاهده کم کاری پزشکان در مدت زمان ویزیت، می توانند شکایت کنند.
طبقه بندی: سیاه، سفید، خاکستری، 
برچسب ها: مدت زمان معاینه بیمار، مدت زمان ویزیت بیمار، قانون مدت زمان معاینه بیمار، سایت سدژ، خمینی شهر، سدژ، سایت خمینی شهر،
دنبالک ها: وضعیت معاینه در سایر کشورها،
ارسال توسط دکتر عموشاهی
آخرین مطالب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic